Pozew zbiorowy w pigułce.
Pozew zbiorowy (zwany też pozwem grupowym) daje możliwość wspólnego wystąpienia na drogę sądową przez większą grupę osób. Jest to korzystne szczególnie dla tych poszkodowanych konsumentów, którzy rezygnowali z dochodzenia swoich praw z uwagi na skomplikowany charakter sprawy i wysokie koszty postępowania.
- W celu wytoczenia powództwa zbiorowego powinna zebrać się grupa co najmniej 10 konsumentów. Grupa musi wybrać swojego reprezentanta, który wnosi powództwo do sądu działając na rzecz całej grupy.
Kancelaria LWB posiada ogromne doświadczenie w zakresie prowadzenia pozwów zbiorowych i odzyskała dla swoich klientów już ponad 32 miliony złotych!
Etap I
Podpisanie umowy z Kancelarią o obsługę prawną.
Etap II
Zawarcie umowy pomiędzy członkami grupy.
Etap III
Wybór reprezentanta grupy.
Etap IV
Zawarcie przez Kancelarię umowy z reprezentantem grupy.
Etap V
Sąd, na wniosek pozwanego, orzeka o tym, czy konsumenci będą zobowiązani do zdeponowania określonej kwoty na zabezpieczenie kosztów procesu poniesionych przez pozwanego (kaucja).
Etap VI
Sąd zarządza publikację ogłoszenia o wszczęciu postępowania grupowego w środkach masowego przekazu o zasięgu ogólnokrajowym i wyznacza termin, w którym będzie możliwe przystąpienie do grupy.
Etap VII
Sąd wydaje postanowienie co do składu grupy.
Etap VII
Po uprawomocnieniu się postanowienia o ustaleniu składu grupy, Sąd przeprowadza postępowanie dowodowe w celu wykazania zasadności roszczeń członków grupy.
Etap IX
Sąd wydaje wyrok uwzględniający lub oddalający powództwo.